Yalancı Miyop Sizi Yanıltmasın.

Hepimiz birçok göz hastalığını duymuşuzdur: Miyop, hipermetrop, astigmat gibi… Yalancı miyop ise, birçoğumuzda sık rastlansa bile, bir o kadar da yabancı olduğumuz hastalıktır. Yalancı miyop; gözlerin odaklanma yeteneğini sağlayan siliyer kasların spazmına bağlı olarak uzağı görememe problemi olarak tanımlanır. Siliyer kaslar uzak ya da yakın herhangi bir mesafede, gözün net bir görüş sağlaması için göz merceğinin hareketini sağlar. Yakın mesafeli görüş gerektiren ve uzun süreler ara vermeden kitap okumak, akıllı telefon, bilgisayar ya da tabletle ilgilenmek, yazı yazmak gibi durumlarda, göz kaslarımız kasılır ve uzağa baktığımızda bulanık görmemize sebep olur. Bu durum yalancı miyop olarak adlandırılır.

Günümüzde, yoğun dijitalleşme ile özellikle gençlerde daha çok görülen yalancı miyopta, uzun süre bilgisayar başında çalışmak durumunda kalan meslek grupları risk altındadır. Bulanık görmekle birlikte; göz ağrısı, ışığa karşı aşırı hassasiyet, göz yorgunluğu ve baş ağrısı da yalancı miyobun belirtileri arasında yer alır.

Kısa mesafeli görüşte gözleri dinlendirmek şart!

Dijital çağda uzun süre maruz kaldığımız akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarla ilgilenirken ya da uzun okuma yaparken bunlara ara vermeli ve göz kaslarımızı dinlendirmeliyiz. Genellikle göz kaslarının zorlanması, yoğun stres ve aşırı yorgunluk gibi sebepler sonucu ortaya çıkan yalancı miyop teşhisinde detaylı bir göz muayenesi gerekir.

Gün içinde nelere dikkat edilmeli?

Kitap, gazete, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi kısa mesafe görüşlerde kol mesafesini korumalıyız.

Yatay pozisyonda okumalarda, mesafemizi koruyamayız, bu sebeple okuma yaparken oturur pozisyonda olmak, mesafemizi korur.

Film ya da dizileri telefon, tablet gibi yakın mesafede izlemek yerine televizyondan izlemeyi tercih etmeli, bilgisayardan izlediğimizde de ekranı uzak bir mesafede konumlandırmalıyız.

Yakın mesafe odaklanmalarda 20-20-20 kuralını unutmamalıyız.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.