OKUL BAŞARISINDA GÖZ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Öğrencilerin görme fonksiyonlarını çoğu zaman okul performansları üzerinde etkili olabiliyor. Görme zorluğu çeken çocukların, sınıf içi motivasyonu ve derse katılımı düşük olabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, göz sağlığının okul başarısı üzerindeki etkileri konusunda aileleri bilinçli yaklaşmaya davet ediyor.

Eğitim çağındaki bir çocuğun başarı sağlaması için; ruhsal olgunluğa erişmiş ve fiziksel fonksiyonlarının sağlıklı çalışıyor olması gerekiyor. Birçok çocuk eğitim süreçlerinde sıkıntı yaşıyor ve öğrenme eksikliği çekiyor. Öğrenme zorluğu çeken öğrencilerin %70’inin dile getirdiği sıkıntılardan biri de tahtada yazılanları okuyamamak. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, bu gibi durumlarda çözümün çoğu zaman basit bir göz muayenesinde yattığını belirtiyor. Gözpınar, ‘’Görme yetisi ve öğrenme performansı arasında paralel bir ilişki var. Fakat, pek az veli çocuklarının okul performansı beklenenin altında olduğunda, bunun bir göz probleminden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Okul çağındaki çocukların yüzde 25’i göz rahatsızlığı yaşıyor. Bu dönemde yapılan düzenli göz muayeneleri ile rahatsızlık zamanında teşhis ve tedavi edilerek, çocuğun okul motivasyonu artırılabilir.’’ diyor.

 

Çocuklarda Görme Problemi Nasıl Anlaşılır?

Çocukların görme fonksiyonlarının okul performansları üzerinde etkili olduğunu belirten Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, görme sıkıntısı çeken bir çocuğun, derse katılımının ve ilgisinin azalabileceğine dikkat çekiyor. Gözpınar, ‘’Bir çocuktaki göz bozukluğu okulda geçirilen zamanda öğretmen, evde ise ebeveynler tarafından gözlemlenerek tespit edilebilir. Çocuğun gözlerini kısarak uzaktaki yazıları okumaya çalışması, okurken gözlerinin sulanması, nesnelere çok yakından bakması, yazı yazarken ve kitap okurken baş ağrısı hissetmesi, okuduğunu takip edememesi, satır atlaması ve okuduğunu parmaklarıyla takip etmesi göz rahatsızlığı yaşadığının belirtileridir.’’ diyor.

Çocuklarda Gözlük Kullanımı

Okul çağındaki çocuklar düzenli olarak 6 ayda bir göz taramasından geçirilmeli ve göz sağlığı devamlı kontrol altında tutulmalı. Yüksek görüş konforu sunan, dirençli, kırılmaya karşı dayanıklı camları ile bir güneş gözlüğü kadar UV koruması sunan ve çocuklar için özel olarak üretilmiş SEIKO Optik çocuk camları, mükemmel görüş deneyimi için özel tasarlanıyor.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.