OFİS ORTAMINDA GÖZ SAĞLIĞINA NASIL DİKKAT EDİLMELİ?

 

 

Ofis ortamında yoğun şekilde kullanılan dijital ekranlar karşısında, eğer dikkat edilmezse; göz yorgunluğu, kuruluğu, görme bozukluğu, yanma batma kızarıklık gibi bazı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Seiko Optik Göz Sağlığı Danışmanı Op. Doktor Özgür Gözpınar ofis çalışanlarını dikkat etmeleri gereken konular hakkında uyarıyor.

Ofiste göz sağlığını korumak için;

  • Her yıl düzenli göz muayenesi yaptırılmalıdır.
  • Dijital ekranlar karşısında 20-20-20 kuralı uygulanmalıdır. Bu kural; her 20 dakikada bir, yaklaşık 20 saniye boyunca gözleri 20 feet (yaklaşık 6 metre) odaklamaktır.
  • Farklı nokta dediğimiz mesafe en az 5-6 metre civarında olmalıdır. Böylece göz kasları kısmen de olsa dinlendirilir. Ayrıca her 40-50 dakikada bir, en az 10 dakika dijital ekranlar ile çalışmaya ara verilmelidir.
  • Göz kırpmak unutulmamalıdır. Özellikle klima ve aşırı sıcağa bağlı ofis havasında oluşan nem azlığı göz kuruluğunu artırabilir. Ofiste ortamın nem oranının ayarlanması bu açıdan önemlidir. Dikkatin elektronik cihazlara yönelmesi ile birlikte göz kırpma sayısı azalır. Bu da gözde kuruluk ve irritasyona neden olur. Eğer önlemlere rağmen kuruluk hissediliyorsa suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Ayrıca doğru beslenme ve sigara kullanmamak da sağlıklı gözyaşı tabakası açısından önemlidir. Kontak lens kullananlar kuruluk için suni gözyaşı damlalarından takviye alabilirler. Stres de kuruluk artışına sebep olabilir. Fakat kanlanma giderici göz damlaları bu gruptan değildir ve kullanılmamalıdır.

 

  • Ofis ortamının ışıklandırması doğru yapılmış olmalıdır. Tüm evrakları inceleyebileceğimiz parlama yapmayan fakat loş da olmayan bir ortam sağlanmalıdır.
  • Bilgisayar ekranından ve duvarlardan gelen aşırı parlamaya karşı yansıma önleyici monitörler veya anti reflekte cam kaplamalı gözlükler kullanılabilir.
  • Kullanılan bilgisayarın baş ve boyun pozisyonuna göre kullanım ayarının doğru yapılması gerekir.
  • Monitör gözden en az 50 santim uzaklıkta ve göz hizasından 10-15 derece aşağıda olmalıdır.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.