KONJONKTİVİT NEDİR? KORONA VİRÜSÜ BELİRTİSİ Mİ?

Göz hastalığı olarak bilinen “konjonktivit”in tüm dünyayı tehdit eden Korona virüsün yeni belirtisi olabileceği açıklandı.

Covid hastalarının yaklaşık yüzde birinde konjonktivite göz hastalığının belirtilerine rastlandığı belirtildi. Görülen bu konjonktivit tablosunun klasik konjonktivit bulgularından ayırt edilmediği görünüyor.  Hapşırma, tıksırma damlacık enfeksiyonu şeklinde konjonktivaya bulaşmış olabileceği gibi, bu bölgeye yani konjonktivaya ve gözyaşına temasla da başka kişilere geçebilir.

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar, “Göz muayenesi genellikle doktor ve hasta arasında yakın temas gerektiren bir muayene şeklidir. Bu sebeple göz doktorlarının muayene sırasında korunması gerekiyor. Bu virüsün hem gözyaşı hem de göz kapağına veya konjonktivaya ellerle teması sırasında bulaşmaması için çok dikkat edilmesi, eldiven giyilmesi ya da hastanın nefesinden korunmak için koruyucu gözlük, maske ve hastanın nefesini kısmen önleyici koruma kalkanları kullanılması gerektiğini” belirtiyor.

“Ayrıca Gözpınar, acil olmayan göz muayeneleri ertelenmeli, ateşi olan genel enfeksiyon belirtisi olan hastalar mutlaka enfeksiyon kliniğine yönlendirilmelidir. Her göz muayenesi sonrasında muayene odaları havalandırılmal, kullanılan aletler her seferinde dezenfekte edilmeli”şeklinde uyarıyor.

Bu dönemde yine kontakt lens kullanımında çok dikkatli olmak gerek. Elle teması yoğun olan bir kullanım şekli olduğundan mümkünse kontakt lens kullanımına ara vermek daha iyi bir seçenek olabilir.

Konjoktivitin genel belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Gözlerde kızarıklık: Konjoktivitin tipik belirtilerinden biridir, gözdeki iltihaba bağlı konjonktiva damarlarının şişerek ödem oluşmasından kaynaklanır. Hemen tespit ve tedavi edilirse göze, görme hasarı gibi kalıcı zararlar vermez.

Şişmiş, kırmızı göz kapakları: Genellikle tek gözde başlayan bu belirtiler birkaç gün içerisinde diğer gözde de görülmeye başlar. Göz kapaklarının şişmesi bakteriyel ve alerjik konjonktivitte daha yaygındır.

Gözlerde sulanma: Viral ve alerjik konjonktivit normalden daha fazla gözyaşı üretimine ve gözlerde sulanmaya neden olur.

Kaşıntı ve gözlerde yanma: Özellikle alerjik konjonktivitin en tipik belirtisidir. Buna bağlı olarak hastalar gözlerini sürekli ovalarlar ve bu durum hastalığı daha da şiddetlendirir.

Çapak oluşumu: Viral ve bakteriyel konjonktivitte yaygın bir belirtidir. Çapak rengi yeşil-sarı olduğunda bakteriyel konjonktivitin habercisi olabilir.

Işık Hassasiyeti: Konjonktivit ışığa hafif hassasiyete neden olabilir. Görme değişiklikleri, şiddetli ışık hassasiyeti ya da şiddetli ağrı gibi ciddi belirtiler konjonktivitin ilerleyerek kornea tabakasında enfeksiyonun başladığının habercisi olabilir. Bu durumda tekrar hekim muayenesi gerekir.

Kulak bölgesinde şişlikler: Viral göz enfeksiyonlarında (adenoviral konjonktivit) göz kapaklarında şişlikle birlikte, kulak önünde şişlikler ve konjonktiva altı kanamaya bağlı hastalar arasında paniğe yol açan tablolar olabilir.

-Sağlıklı Günler Dileriz-

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.