Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuklar mümkün olduğunca güneşten korunmalıdır. Güneşe temas edeceğimiz zaman geniş siperli şapka ve mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıyız, bu gözlükler mutlaka %100 UV korumaya sahip olmalıdır. Çocuklarda güneş gözlüğü konusunda siz ebeveynler bilinçli yaklaşmalı, göz sağlığının korunması için küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızın yüz yapılarına uygun güneş gözlüğü tercih etmelisiniz. Güneş gözlüğü alırken üsten ve yanlardan gelecek ışınları önlemek için gözlüğün geniş sınırlı ve sarmal yapıda olması ayrıca dikkat edilen noktalar arasında.

Günümüz dünyasında telefon, tablet gibi cihazlara çok yakın bakmak, odaklanmadan dolayı göz kırpmasında azalma, göz kuruluğu, göz yorgunluğu ve geçici görme problemlerine neden oluyor. Günümüz dünyasında bu cihazlardan kopmak oldukça zor, o yüzden kullanım şekilleri düzenlenerek çözüm arayışlarına gidilmelidir. 20-20-20 kuralını uygulayarak dijital göz yorgunluğu etkilerini azaltabilirsiniz.

Her 20 dakikada bir 20 saniye süre ile 20 feet (5 m ve daha uzağa) bakmak anlamına gelen 20-20-20 kuralı özellikle yakın mesafede akıllı cihazları çok kullanan kişiler için olası göz problemlerini engellemede etkili bir yoldur.

Gözde kızarıklığın en sık sebebi olan konjonktivit, konjonktiva tabakasının iltihabına verilen isimdir. Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarı gibi bir tabakayla kaplıdır. Konjonktiva adı verilen bu tabaka gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabaka içinde ince damarlar vardır ve dikkatli bakıldığında çıplak gözle dahi görülebilirler. Konjonktivada iltihap olduğunda damarlar daha belirginleşir ve göz kızarır.
Konjonktivit tedavisinde göz damlaları kullanılır. Hangi damlaları ne kadar kullanacağınıza göz doktorunuz karar verir. Konjonktivitler görme bozukluğuna neden olmazlar.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.