Gözlerden kaçan sinsi tehlike: Glokom

Halk arasında ‘karasu’ olarak bilinen göz tansiyonu olan Glokom, çoğu zaman hiçbir belirti göstermeden ilerler. Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesiyle oluşan ve sinirlere zarar veren Glokom, başlarda kişinin görme alanını yavaş yavaş daraltır; hastalığın son aşamalarında ise görme sinirinde onarılması mümkün olmayan tahribatlar oluşturarak görme kaybına neden olur.

Glokom her yaşta görülebilir; ancak 40 yaşın üstündeki hastalarda daha sık rastlandığından, en az iki yılda bir kez göz muayenesi ile erken teşhis konulması önemlidir. Glokomun iki tipi vardır: Açık açılı ve kapalı açılı. Açık açılı glokom, çok yavaş ilerleyen bir tür olduğundan herhangi bir belirti göstermez. Her iki gözü etkilese de, iki gözde de gözde oluşturduğu etki farklıdır. Görme kaybı çok yavaş geliştiğinden, gözde kalıcı hasara kadar fark edilemeyen açık açılı glokom, genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Kapalı açılı glokom ise, belirtiler akut gelişirken; kişi gözünde ağrı hisseder ve hızlı gelişir. Semptomlar rahatlıkla hissedilir ve tedaviye başlanır.

Bazı genetik ve fiziksel faktörler glokom riskini artıran nedenler arasında kabul edilir. Genetik yatkınlık, şeker hastalığı, tansiyon, yüksek göz rahatsızlıkları, migren ve uzun süreli kortizon tedavisi gibi rahatsızlıklar yaşan kişiler glokom için risk grubundadır. Düzenli göz muayenesi ile erken teşhis, göz kaybını engellemede en etkili yöntemdir.

Bu hastalığın belirtileri de sinsi

Glokomun sinsi olarak adlandırılmasının sebebi, hastalığın büyük bir bölümünde hiçbir belirti göstermemesidir. Farklı türlerde, farklı belirtiler gösterse de en sık rastlanan belirtiler şu şekildedir:

  • Gözde ağrı,
  • Göz kızarıklığı,
  • Zaman zaman bulanık görme,
  • Görüşün azalması,
  • Işıkların etrafında hare görülmesi,
  • Alın ve baş gölgesinde ağrı,
  • Mide bulantısı ve kusma.

Bu şikayetlerden birkaçı sizde de bulunuyorsa, en yakın zamanda göz muayenenizi yaptırın. Sağlıklı görüşler dileriz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.