Dijital Çağda Görünmez Tehlike: Zararlı Mavi Işık

Dünyamız git gide dijitalleşiyor ve dijital cihazlara her zamankinden daha fazla maruz kalıyoruz. Hayatımızın vazgeçilmezi akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlar, günlük yaşamdaki artılarının yanı sıra her yaş için olumsuz etkiler de barındırmaktadır. Bu olumsuz etkilerden en görünmez olanı da zararlı mavi ışık tehlikesidir.

Zararlı mavi ışık nedir?

Dijital cihazlardan yayıldığını düşündüğümüz mavi ışık, aslında her yerdedir. Güneş ışığı başlıca mavi ışık kaynağıdır ve gün ışığında açık havada olmak bizi fazlasıyla mavi ışığa maruz bırakır. Yetişkin bir insan gözü zararlı UV ışınlarını yüksek oranda engellerken; diğer yandan zararlı mavi ışığı engellemede çok iyi değildir.

Zararlı mavi ışığın göz yorgunluğuna etkileri

Ciddi miktarlarda zararlı mavi ışık yayan akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri diğer dijital cihazlarda var olan mavi ışık sebebiyle odaklanmada zorluk yaşarız. Odaklanmamış görüntü de baş ve göz ağrısı, gözde yanma vb. gibi belirtilere sebep olan göz yorgunluğunun artmasına sebep olur.

Zararlı mavi ışığa uzun süreli maruz kalma durumunda; göz yorgunluğu, uyku düzeninde bozukluklar, görmede bulanıklık, göz kuruluğu gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkar.

Her mavi ışık kötü müdür?

Tüm mavi ışıklar kötü değildir. Bazı araştırmalar, bir miktar mavi ışığa maruz kalmanın sağlık için gerekliliği, uyanıklığı artırdığı, ruh halinde iyileşmeye sebep olduğu ve hafızaya yardımcı olduğunu gösterir.

Aynı zamanda mavi ışık, vücudumuzun doğal uyku/uyanıklık döngüsü olarak adlandırılan sirkadiyen ritmin düzenlenmesinde de önemini korur. Gündüz saatlerinde mavi ışık, sağlıklı sirkadiyen ritmin korunmasında etkiliyken, geç saatlerde maruz kalınan mavi ışık doğal uyku/uyanıklık döngüsünü bozabilir. Böylece düzen; uykusuz bir gecenin ardından, yorgun geçecek bir günün döngüsüne dönüşebilir.

Zararlı mavi ışıktan nasıl korunabiliriz?

Gün boyu uzun saatler akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi dijital cihazlarla vakit geçiriyorsanız; bu ekranlardan yansıyan zararlı mavi ışığı azaltmak adına mavi ışık filtresi kullanabilirsiniz. Bu filtreler dijital cihazlardaki mavi ışığın ekran görünürlüğünü etkilemeden, gözlerinize ulaşmasını engeller.

Dijital cihazlardan kaynaklı mavi ışıklardan korunmanın bir diğer yolu da mavi ışık filtreli gözlükler kullanmaktır. Özellikle gün içerisinde uzun süre akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi dijital cihazlarla uğraşanlarda, mavi ışığa maruz kalma daha fazla söz konusu olduğundan, mavi ışık korumalı gözlükler gözleri korumada etkili olacaktır.

Gözlerinizi, dijital cihaz kullanımı ve benzeri durumlarda uzun süreli mavi ışık maruziyetinden korumak amacıyla ihtiyaçlarınıza en uygun camlar için göz doktorunuza danışın.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.