Bahar Yaklaşırken Göz Sağlığına Dikkat

Bahar tüm neşesiyle kapımızı çalarken; havadaki ısı ve nem değişiminin olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bahar aylarında rastlanan sık sık değişen hava durumları, toz ve polen gibi dış etkenler, göz alerjisine zemin hazırlıyor. Tıpta “alerjik konjonktivit” olarak adlandırılan göz alerjisi; gözlerin onları tahriş eden bir şeye, yani bir alerjene verdikleri tepki anlamına geliyor. Gözde kızarıklık, yanma, kaşınma ve sulanma gibi şikayetler, alerjik konjonktivitin belirtilerindendir. Çok sık rastlanan göz hastalığı olan alerjik konjonktivit, genellikle çocuk yaşlarda başlayarak yıllar boyu aynı mevsimlerde tekrarlar.

Gözlerimiz dış çevreyle direkt temas halindedir. Bu sebeple dış etkenlerden kaynaklı alerjik hastalıklara gözümüz, daha sık maruz kalır. Rüzgarda uçuşan polenler ve tozlar, alerjik konjonktvit belirtileri hafife alınsa da ilerde ciddi sonuçlar doğurabilir. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Aynı zamanda göz kapaklarında hafif şişlik, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.

Bahar alerjisine karşı neler yapmalıyız?

Baharla birlikte alerjik konjonktiviti artıran diğer bir etken de ultraviyole ışınlardır. Güneşe fazla maruz kaldığımızda, ultraviyole ışınlar gözümüze oldukça zarar verir. Ultraviyole ışınların olumsuz etkilerinden korunmak için filtreli güneş gözlüğü kullanmalı ve dışarı çıkarken gözlerimizi zararlı ışınlardan koruyan bir şapka takmalıyız.

Alerjinin sebep olduğu kaşıntıyla birlikte gözlerimizi ovarak sertçe kaşımak korneaya zarar verebiliyorken, aynı zamanda el ve göz temasına yol açar. Sürekli gözlerimizi ovarak kaşıma isteğine karşı el ve göz temasından kaçınmalı, ellerimizi ve gözlerimizi sık sık ılık su ve sabunla yıkamalıyız. Ev temizliği de alerjik konjonktivitte büyük önem taşır. Toz alırken ıslak bez kullanmalı ve evi tozdan uzak tutmak için düzenli süpürmeliyiz.

Baharın gelmesiyle birlikte bu belirtiler görülüyorsa, göz muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.