Anizokori nedir?

Anizokori, göz bebeklerinin birinin diğerinden daha küçük ya da büyük olması olarak adlandırılır. Bu eşitsizlik bazı durumlarda, birçok farklı koşulun ön belirtisi olabilir.

Gözün ortasındaki siyah kısımlara göz bebeği diğer adıyla pupila denir. Göze giren ışık miktarı ile birlikte küçülebilir veya büyüyebilir.  Karanlıkta büyürken, ışıklı bir ortamda küçülür. Böylece göze giren ışık miktarını dengeler. Göz bebekleri eşit büyüklüktedir. Bazen de birinin küçük veya büyük olması durumuna rastlanır ve bu durum tıpta anizokori olarak adlandırılır.

Anizokori Çeşitleri

Anizokorinin oluşum sebeplerine göre, üç farklı çeşidi vardır:

  • Fizyolojik
  • Mekanik
  • Patolojik

En yaygın tür olan fizyolojik anizokori, nüfusun yaklaşık %40’ında bulunmasıyla birlikte, bu kişilerde göz bebekleri doğal olarak farklı boyutlarda olabilir. Fizyolojik anizokorinin özellikleri arasında; iki göz bebeği arasındaki farkın 1 milimetreden fazla olmaması bazı kişilerde geçici, bazı kişilerde kalıcı olması ve her iki gözbebeğinin de ışık değişiminde benzer tepkiler vermesi bulunur.

Mekanik anizokori ise, göz hasarı sonucu meydana gelir. Göz enfeksiyonları ve göz travmaları bu türün oluşumuna neden olabilir. Mekanik hasar sonucu oluşan anizokori, çoğu zaman kalıcıdır.

İki göz bebeği arasındaki fark tıbbi bir nedenden dolayı oluşmuşsa, patolojik anizokoridir. Göz enfeksiyonları, göz sinirlerini etkileyen hastalıklar ve çeşitli diğer tıbbi nedenler patolojik anizokoriye neden olan etmenlerdendir. Anizokoriye sebep olan tıbbi nedenle

rin tedavi edilmesi sonucunda, göz bebekleri arasındaki farklar çoğu zaman düzelmektedir.

Anizokori belirtileri nelerdir?

Bazen iki göz bebeği arasındaki büyüklük farkı çok belirginken bazen de fark edilemeyecek kadar az olmaktadır. Bu durumda anizokoriye yol açan nedene bağlı olarak ek belirtiler de oluşabilir. Anizokoriye eşlik eden belirtiler şunlardır:

  • Bulanık veya çift görme,
  • Görme kaybı,
  • Baş ağrısı,
  • Baş dönmesi,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Göz kapağında düşüklük.

Anizokoriye ek semptomlar, anizokori çeşidini belirlemede yönlendirici olacaktır. Göz bebekleriniz arasında büyüklük farkı olduğunu anladığınızda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak, göz muayenenizi yaptırın.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Göz sağlığı hakkında merak ettiğiniz her şey için sorularınızı yöneltin.

GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ
YAZILARI OKUYUN

Optik sektöründe dünyanın lider markası Seiko Optik Türkiye’nin sosyal medya sayfalarını ziyaret edin.

Göz sağlığı hakkında bilgi almak için kayıt olun

Güncel haberler ve bilgilendirmeler

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.